Uważa się, że dłonie są odzwierciedleniem prawdziwego wieku kobiety. A wszystko dlatego, że znacznie trudniej jest chronić skórę tej strefy przed starzeniem się – częściej jest narażona na negatywne skutki i jest aktywniej wymazywana podczas czynności domowych, co pogarsza jej jakość i wygląd.
Regularnie pielęgnując skórę twarzy i szyi nie jest trudno osiągnąć wyraźny efekt odmładzający, ale pomarszczone dłonie z wystającymi żyłkami i nierówną pigmentacją mogą nie tylko zdradzić prawdziwy stan rzeczy, ale także wizualnie postarzyć nas na kilka więcej lat.
Odmładzanie skóry dłoni to bardzo trudne zadanie. Z jednej strony obszar ten jest bardzo wrażliwy na zewnętrzne negatywne wpływy, z drugiej zaś wyjątkowo „powoli" reaguje na wszelkie zabiegi kosmetyczne.
Nie ma jednak potrzeby, aby sytuacja toczyła się dalej – aby osiągnąć pozytywny wynik, trzeba będzie włożyć nieco więcej wysiłku niż w przypadku innych części ciała.
Cechy skóry dłoni
Skóra dłoni ma swoje własne cechy. W normalnych warunkach zawiera około 20% wilgoci, dzięki czemu zachowuje schludny, świeży wygląd. Już przy utracie 10% wilgoci stan zewnętrzny naskórka gwałtownie się pogarsza, ponieważ nie ma dodatkowego odżywienia z powodu tkanki tłuszczowej, której praktycznie nie ma w tej strefie. W przeciwieństwie do tylnej strony dłonie praktycznie nie mają gruczołów łojowych, ale mają ogromną ilość gruczołów potowych. Z powodu braku odżywienia możliwe są tutaj takie nieprzyjemne zjawiska jak modzele i zgrubienia naskórka.
Przyspieszone starzenie się skóry dłoni wynika również z tego, że to dłońmi wykonujesz większość codziennych czynności – myjesz twarz, myjesz naczynia, podłogi, kopiesz ziemię w swoim ogrodzie, rozciągasz skóry ze względu na długie noszenie ciężkich worków, wystarczy trzymać pędzle na słońcu przez długi czas, praktycznie bez ich ochrony, ani rękawiczkami, ani kremami. Wszystko to znajduje odzwierciedlenie w wyglądzie dłoni - pojawiają się suchość, łuszczenie, stany zapalne, zmarszczki, żyły stają się bardziej wyraźne.
Ale główny aspekt starzenia się skóry dłoni można nazwać suchością. Brak wilgoci w tym obszarze naskórka i pogorszenie jego wyglądu są bezpośrednio związane, dlatego podstawą wielu salonowych i domowych środków odmładzających jest głębokie nawilżenie tkanek i przywrócenie ich zdolności do zatrzymywania wilgoci w komórkach .
Salonowe metody odmładzania dłoni
Oprócz szeregu standardowych zabiegów oczyszczania i odżywiania skóry dłoni, profesjonalne salony oferują sprawdzone do tej pory zabiegi przywracające naturalną zdolność tkanek do regeneracji i zachowania piękna dłoni. Jednym z takich zabiegów jest biorewitalizacja, która jest szeroko stosowana jako skuteczna technika odmładzania twarzy, szyi i dekoltu. Okazuje się, że może odegrać ważną rolę w przywróceniu atrakcyjnego wyglądu skóry dłoni.
Biorewitalizacja lub „zastrzyki kosmetyczne" kompensują brak kwasu hialuronowego w tkankach, zwiększając jego naturalną zdolność do zatrzymywania wilgoci w komórkach. Dodatkowo zabieg ten uruchamia naturalne procesy produkcji elastyny i kolagenu w skórze - staje się ona bardziej elastyczna, część zmarszczek zostaje spłycona, kolor naskórka wyrównuje się i wygląda młodziej.
Przy silnym odwodnieniu tkanek i już powstałych zmarszczkach na dłoniach pomoże lipofilling. W trakcie zabiegu w miejsca pracy, które wymagają uzupełnienia objętości, wprowadzane są własne, poddane specjalnej obróbce komórki tłuszczowe. Główną zaletą tej metody jest całkowity brak reakcji alergicznych lub odrzucenia, ponieważ używany jest materiał natywny dla twojego ciała. Jednocześnie zmarszczki są korygowane w naturalny sposób, a powierzchnia skóry wygląda naturalnie.
Peeling chemiczny pomoże rozjaśnić skórę i usunąć przebarwienia. Do jego zadań należy głębokie oczyszczenie tkanek powłokowych dłoni, aktywacja procesów regeneracji i przemiany materii, dzięki którym komórki lepiej zatrzymują wilgoć, a także wyrównują koloryt naskórka.
Domowe środki do odmładzania dłoni
W domu możesz również pomóc swoim dłoniom stać się młodszymi i bardziej atrakcyjnymi! Aby to zrobić, istnieje wiele skutecznych i jednocześnie prostych środków.
- Domowy peeling lub peeling. Nie ma nic prostszego niż zakup gotowego peelingu na dłonie, ale możesz to zrobić sam. Aby to zrobić, będziesz potrzebować trochę wolnego czasu, drobnej soli lub cukru, dowolnego odżywczego oleju, który masz pod ręką. Wlać łyżeczkę cukru lub soli z olejem do konsystencji gęstej śmietany i natychmiast nałożyć na dłonie. Obrabiaj całą powierzchnię pędzli lekkimi, okrężnymi ruchami. Jeśli skóra dłoni jest bardzo wrażliwa, jako środek ścierny należy użyć bardziej miękkich cząstek. Na przykład fusy z kawy, mielone płatki owsiane lub mąka ryżowa. Po peelingu zmyj kompozycję ciepłą wodą i zwykłym mydłem i nałóż krem nawilżający.
- Dodatkowe jedzenie. W związku z tym używaj domowych masek. Do skóry bardzo suchej i odwodnionej stosuj takie składniki jak: oliwa z oliwek, śmietana, pulpa ziemniaczana, mango, ogórek, pulpa z białej kapusty i marchwi, aloes, tymianek, olejki eteryczne z melisy, ylang-ylang. Dla skóry mocno napigmentowanej i często stykającej się ze słońcem, wykonuj okłady z wywaru z rumianku, pokrzywy, tymianku, nagietka, mięty. Właściwości wybielające mają sok z cytryny, soda. Z tych składników można przygotować kąpiele.
- Odpowiednie kosmetyki. W przypadku starzejącej się skóry dłoni najlepiej zaopatrzyć się w serum o wzmocnionym działaniu i krem przeciwstarzeniowy. Serum należy nakładać 1-2 razy co dwa dni, a krem należy nakładać regularnie po każdym kontakcie z wodą, pracach w ogrodzie, chemii gospodarczej. Młodym dłoniom wystarczy dobry krem nawilżający do codziennego stosowania.
- Maski parafinowe. Zabieg ten można przeprowadzić w salonie, ale są też specjalne zestawy do domowego odmładzania. Metoda ta pozwala rozjaśnić tkanki powłokowe, usunąć zmarszczki i poprawić metabolizm w naskórku dla lepszej walki skóry z negatywnymi czynnikami środowiskowymi. Maski parafinowe są aktywnie stosowane w przypadku starzenia się skóry.
Zapobieganie starzeniu się skóry dłoni
Ale główną metodą odmładzania dłoni jest zapobieganie ich starzeniu. Konieczne jest zminimalizowanie negatywnego wpływu na skórę poprzez zastosowanie podstawowego sprzętu ochronnego. Podczas mycia naczyń i podłóg należy nosić gumowe rękawiczki, aby chemikalia nie wchodziły w kontakt z naskórkiem i nie powodowały jego uszkodzenia. To właśnie działanie składników detergentów często powoduje reakcje alergiczne, zaczerwienienie, swędzenie, łuszczenie i stany zapalne na skórze, co nie uchodzi bez śladu na jej wygląd.
Jeśli praca w klasycznych gumowych rękawiczkach jest dla Ciebie niewygodna, możesz kupić paczkę silikonowych rękawiczek w aptece, w której zwykle pracują lekarze. Po pierwsze, mają w środku talk, który chroni dłonie przed nadmiernym poceniem. Po drugie, są wygodniejsze do czyszczenia, ponieważ czujesz się lepiej, co robisz. Obecnie dostępne są gumowe rękawiczki z bawełnianą wyściółką dla większego komfortu dłoni.
Pamiętaj, aby chronić dłonie w ekstremalnym mrozie i podczas opalania. Dla fashionistek ważne jest, aby mieć rękawiczki na wszystkie pory roku, a osobom nieprzyzwyczajonym do takiego akcesorium wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie kremy z czynnikami ochronnymi. Pomoże to uniknąć negatywnych skutków wahań temperatury i zmian w diecie. Zwłaszcza latem, kiedy słońce jest aktywne, opieraj się na pokarmach bogatych w witaminy C, E i A. Zimą spożywaj więcej naturalnych tłustych pokarmów (śmietana, wątróbka, jajka, tłuste ryby) nasyconych witaminami z grupy B i witaminą D .
Terminowa, regularna pielęgnacja dłoni zapewni doskonałą podstawę do zapobiegania przedwczesnemu starzeniu się skóry w tym obszarze. W każdym wieku warto robić maseczki na noc. Dla nich nałóż na dłonie odżywkę, załóż bawełniane rękawiczki i połóż się na odpoczynek – rano Twoje dłonie będą delikatne i zadbane.