Plazmolifting: co to jest, przeciwwskazania

plazmowe odmładzanie skóry

Osocze uzyskuje się po przetworzeniu krwi metodą wirowania, a kosmetolog wstrzykuje je w problematyczne obszary skóry. W rezultacie zostaje wznowiony mechanizm metaboliczny, wzrasta produkcja kolagenu i elastyny oraz powstają fibroblasty. Pojawiają się nowe komórki macierzyste i wzrasta produkcja kwasu hialuronowego.

Plazmolifting działa na głębokim poziomie, dlatego pacjenci zauważają, że skóra po zabiegu ulega zauważalnej przemianie. Staje się gładka, poprawia się jej wygląd i powraca elastyczność. Owal twarzy zostaje ujędrniony, głębokie fałdy spłycone, drobne zmarszczki znikają.

jak działa lifting plazmowy

Zastosowanie plazmy nie ogranicza się do kosmetologii. Metoda ta jest szeroko stosowana w leczeniu wypadania włosów, lekarz wykonuje zastrzyki w skórę głowy. Ponadto specjaliści stosują osocze w leczeniu ureaplazmy i artrozy stawu kolanowego.

Jak przygotowuje się krew?

Pielęgniarka pobiera krew z żyły. Umieszcza się go w wirówce i przyspiesza, gdzie poddaje się go obróbce przez 15 minut. W rezultacie krew dzieli się na następujące warstwy:

Lekarz nakłada na twarz klienta środek antyseptyczny. Następnie pobiera krew ze środkowej warstwy do sterylnej strzykawki, a następnie wykonuje liczne zastrzyki w problematyczne miejsca. Przez pierwsze pół godziny na twarzy widoczne są drobne kropki po zastrzykach, następnie znikają. Już po tygodniu pacjenci zauważają redukcję drobnych linii i zmarszczek.

Kto nadaje się do liftingu plazmowego?

Zabieg przypadnie do gustu klientom, którzy unikają peelingów mechanicznych i chemicznych. Jest bezpieczny, ponieważ kosmetolog wstrzykuje własną krew pacjenta w problematyczne miejsca. Nie jest odrzucany przez organizm i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Osocze jest przydatne, ponieważ zawiera hormony, witaminy i enzymy.

Kosmetolodzy uważają, że terapię plazmą powinni wykonywać klienci, którzy mają następujące problemy skórne:

Metoda jest szczególnie skuteczna w połączeniu z innymi zabiegami kosmetycznymi, na przykład mezoterapią lub biorewitalizacją. Zabieg wykonuje się raz w roku. W razie potrzeby można to robić częściej, na przykład dwa razy w roku. Młodzi ludzie będą mogli wykonać jedną lub dwie sesje, a w starszym wieku liczbę zabiegów można zwiększyć do ośmiu.

cechy podnoszenia plazmy

Aby efekt liftingu plazmowego utrzymywał się jak najdłużej, należy odpowiednio pielęgnować skórę. Należy ją dokładnie oczyścić przy użyciu produktów o neutralnym ph, nawilżyć i odżywić. Po pewnym czasie zastrzyki można powtórzyć.

Cechy procedury

Plazmolifting wykonuje się w klinice, nie w domu. W początkowej fazie pobierana jest krew z żyły pacjenta, następnie jest przetwarzana w laboratorium i umieszczana w maszynie. W procesie wirowania uwalniane jest osocze zawierające dużą liczbę płytek krwi.

Po powrocie klienta na wizytę do kosmetologa lekarz wykonuje zastrzyki. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, gdyż specjalista używa bardzo cienkiej igły. Sesja trwa około 30 minut. Klient powinien być przygotowany na to, że w miejscach wykonywania iniekcji może pojawić się niewielki obrzęk. Odbędzie się ono w ciągu trzech dni. Miejsca wstrzyknięć są codziennie leczone specjalnym kremem. Po tygodniu ślady igieł nie są już widoczne.

Efekt terapii będzie zauważalny już po kilku tygodniach, a trwała poprawa nastąpi po serii zastrzyków. Pierwsze pozytywne zmiany pacjent zauważy już po 4 sesjach. Twarz stanie się młodsza, skóra napięta.

Osocze wstrzykuje się pod skórę raz na 3 tygodnie, ilość wizyt lekarskich uzależniona jest od stanu skóry pacjenta. W przerwach pomiędzy sesjami rozpoczyna się proces odbudowy naskórka. Staje się bardziej elastyczna, znikają worki pod oczami, a zwiotczenie skóry zmniejsza się. Na policzkach pojawiają się rumieńce, cera staje się świeża.

U młodych osób pozytywne zmiany będą widoczne już po pierwszym zabiegu, a trwały efekt pojawi się w ciągu kilku dni po zakończeniu sesji. Aby utrwalić wyniki, należy przejść od 2 do 5 procedur.

Efekt liftingu plazmowego utrzymuje się około dwóch lat, jednak wszystko zależy od indywidualnych cech organizmu. Do zalet tej metody należy krótki okres rehabilitacji i całkowity brak wpływu na hormony.

Przeciwwskazania

Jak każdy skuteczny zabieg, lifting plazmowy ma swoje przeciwwskazania. Zastrzyki są zabronione, gdy:

Technologie plazmowe w kosmetologii i dermatologii: nowe możliwości i perspektywy zastosowania

Zastosowanie technologii plazmowych jest stosunkowo nowym kierunkiem w kosmetologii i nie jest jeszcze do końca jasny. Pierwsze urządzenia powstały jako alternatywa dla odmładzania laserowego, jednak najnowsze badania pokazują, że możliwości wykorzystania plazmy są znacznie szersze.

Plazma: co to jest?

Aby zrozumieć zalety stosowania technologii plazmowej, najpierw zrozummy, czym jest plazma. Plazma to gaz, który w przeciwieństwie do gazów stabilnych, do których jesteśmy przyzwyczajeni, składa się nie tylko z obojętnych cząsteczek, ale zawiera także cząstki naładowane - wolne elektrony oraz jony dodatnie i ujemne (a w niektórych przypadkach składa się tylko z tych naładowanych cząstek).

Pomimo tego, że plazma zawiera cząstki o różnych znakach, liczba nośników ładunku dodatniego i ujemnego na jednostkę objętości jest prawie taka sama - to znaczy całkowity ładunek plazmy wynosi zero. Ta cecha, która odróżnia plazmę od innych układów zawierających naładowane cząstki (na przykład wiązki elektronów lub jonów), nazywa sięquasi-neutralność. Jednocześnie plazma zachowuje główną właściwość odróżniającą ją od gazów stabilnych - zdolność do interakcji z zewnętrznym polem elektromagnetycznym i przewodzenia prądu elektrycznego.

Gaz przechodzi w stan plazmowy, gdy zostanie mu przekazana duża ilość energii, która może „wyrwać" elektrony z atomów. Zatem plazma nazywana jest czwartym (po stałym, ciekłym i gazowym) stanie skupienia materii.

stan skupienia osocza
  1. Fizyczne stany materii
  2. Zwiększona energia
  3. Substancja stała. W stanie stałym substancja zachowuje swój kształt i objętość – tworzące ją cząsteczki są połączone ze sobą silnymi wiązaniami i ułożone w ściśle uporządkowany sposób. W niskich temperaturach wszystkie substancje zamarzają i zamieniają się w ciało stałe
  4. Płyn. W stanie ciekłym substancja zachowuje objętość, ale nie zachowuje kształtu – pomiędzy cząsteczkami występuje przyciąganie, które jest wystarczająco silne, aby utrzymać je blisko siebie, ale nie na tyle silne, aby utrzymać stałą strukturę.
  5. Gaz. Cząsteczki gazu oddziałują słabo i poruszają się chaotycznie, przez co gaz wypełnia całą dostępną objętość.
  6. Osocze. Jest to gaz częściowo lub całkowicie zjonizowany. Oddziałuje z innymi naładowanymi cząstkami i polem elektromagnetycznym.

Wymagana do tego energia zależy od konkretnej substancji, a mianowicie od budowy zewnętrznych powłok elektronowych jej atomów: im łatwiej atom oddaje elektron, tym mniej energii trzeba wydać na jego usunięcie. W warunkach naturalnych źródłem takiej energii jest przede wszystkim ogrzewanie, ale plazmę można pozyskać innymi sposobami.

Biomedyczne działanie osocza

Konkretny wpływ na tkanki docelowe będzie zależał od rodzaju użytej plazmy, jej dawki, natężenia przepływu, ciśnienia, czasu ekspozycji (parametry, na które może wpływać modyfikacja urządzenia) oraz charakterystyki samej tkanki.

Trzeba jednak przyznać, że w ostatnich latach coraz większe zainteresowanie budzi technologia zimnej plazmy niskotemperaturowej (35–40 o C), która pozwala na uzyskanie efektów terapeutycznych bez uszkadzania żywych tkanek.

Ponadto stwierdzono, że leczenie ran zimną, niskotemperaturową plazmą przyspiesza ich gojenie. Niedawne prace opublikowane w czasopiśmie wykazały, że takie osocze stymuluje proliferację i różnicowanie keratynocytów poprzez aktywację szlaku sygnałowego β-kateniny i hamowanie E-kadheryny, która jest odpowiedzialna za kontaktowe hamowanie wzrostu komórek. U myszy, których rany leczono plazmą niskotemperaturową, po 15 dniach nastąpiła niemal całkowita odbudowa naskórka i tkanki mięśniowej oraz duża gęstość włókien kolagenowych, natomiast w ranach, które goiły się naturalnie, procesy te były znacznie wolniejsze.

powolne gojenie się ran

Rana po lewej stronie zagoiła się naturalnie, ranę po prawej leczono zimną plazmą niskotemperaturową 3 razy dziennie po 5 minut przez 2 tygodnie.

Ostatnie badania wykazały również, że zimna plazma powoduje przejściowe zmniejszenie funkcji barierowej warstwy rogowej naskórka i zwiększa przepuszczalność skóry dla leków i kosmetyków. Zakłada się, że jest to spowodowane restrukturyzacją dwuwarstw lipidowych pod wpływem osocza i utworzeniem tymczasowych kanałów ułatwiających przejście różnych substancji.

  1. Warstwa rogowa naskórka
  2. Lipidy międzykomórkowe
  3. Grupa hydrofilowa
  4. Grupa hydrofobowa
  5. Przed obróbką plazmową
  6. Po ekspozycji na plazmę
  7. Wróć do stanu pierwotnego

Wykazano również, że pulsacyjne pola elektryczne powstałe w wyniku kontaktu plazmy ze skórą są w stanie zmieniać ładunek elektryczny błon komórkowych i tworzyć pory, przez które różne substancje aktywne mogą przedostawać się do komórki. Zjawisko to znane jest jako elektroporacja.

Ponadto osocze wpływa na krzepnięcie krwi, układ odpornościowy oraz proliferację i apoptozę komórek nowotworowych [10].

Metody plazmowe w kosmetologii

Początek ery technologii plazmowych w kosmetologii wiąże się z termicznym działaniem plazmy. Zatem metody odmładzania plazmowego opierają się na kontrolowanym termicznym uszkodzeniu tkanek w celu uruchomienia procesów regeneracyjnych i „odnowy" tkanek. Zasada ta jest główną metodą odmładzania sprzętu, jednak zastosowanie plazmy ma swoje własne cechy.

Plazmowa regeneracja skóry

Pionierką odmładzania plazmowego jest technologia plazmowej regeneracji skóry, która pojawiła się w 2006 roku. Zaproponowano wykorzystanie azotu jako gazu plazmotwórczego – gazu obojętnego, który może wypierać tlen niezbędny do utleniania i spalania z powierzchni skóry. skórę, a tym samym zminimalizować ryzyko poparzeń i powstawania blizn.

Pod wpływem prądu elektrycznego o ultrawysokiej częstotliwości w rączce urządzenia, cząsteczki azotu ulegają jonizacji i powstaje plazma, która dostarczana jest do skóry w sposób bezdotykowy w postaci milisekundowych impulsów (to nie- kontaktowa metoda zabiegu pozwala na szybkie ochłodzenie skóry i eliminuje ryzyko poparzenia częściami urządzenia). Oznacza to, że plazma jest „nośnikiem" energii elektrycznej.

Gdy plazma uderza w skórę, jej energia jest szybko rozprowadzana po powierzchni i zapewnia stopniowe nagrzewanie skóry – najpierw naskórka, a następnie (w zależności od użytego poziomu energii) skóry właściwej, tworząc powierzchowną strefę nieodwracalnego uszkodzenia termicznego i głębsza strefa modyfikacji termicznej.

lifting plazmowy w kosmetologii
  1. Energia pulsu
  2. Strefa modyfikacji termicznej (czerwona)
  3. Strefa uszkodzeń termicznych (różowa)

Głębokość i obszar efektu termicznego zależy od ustawienia energii i wielkości plamki końcówki, którą można zwiększyć lub zmniejszyć przesuwając końcówkę bliżej lub dalej od powierzchni skóry. Zatem impulsy o niskiej energii (około 1 J) oddziałują tylko na naskórek, natomiast impulsy o dużej energii (3–4 J) podgrzewają skórę właściwą (głębokość sięga 500–600 µm).

Ważne jest, że w odróżnieniu od laserów, plazma nie wymaga obecności chromoforów w skórze, dzięki czemu nagrzewanie tkanek następuje równomiernie, bez „wybuchowego" parowania tkanki. Warstwa starego, uszkodzonego naskórka pełni funkcję „biologicznego bandaża ochronnego" dla komórek znajdujących się pod nim i pozostaje na miejscu do czasu wytworzenia nowego, po czym stopniowo się złuszcza. Dodatkowo pozwala na leczenie skóry każdego fototypu oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych takich jak blizny, infekcje i depigmentacja. Nawet przy zabiegach wysokoenergetycznych neoepitelializacja następuje szybko i zwykle kończy się w ciągu 5–7 dni po zabiegu.

Procesy zachodzące w warstwie skóry trwają dłużej. Bezpośrednio po zabiegu dochodzi do skurczu włókien kolagenowych (w miejscach, gdzie temperatura ogrzewania przekracza 60 o C) oraz reakcji na szok cieplny, a następnie następuje stopniowe niszczenie uszkodzonych struktur i aktywacja neokolagenezy i neoelastogenezy. Procesy przebudowy skóry trwają co najmniej 3 miesiące po zabiegu.

lifting plazmowy przed i po
  1. Zanim
  2. Po
  3. Dzień 4

Technologia frakcyjnej mikroplazmy RF

Inną możliwością wykorzystania specjalnych właściwości plazmy w zabiegach przeciwstarzeniowych jest technologia frakcyjnej mikroplazmy RF, która pojawiła się w 2010 roku.

Na specjalnych końcówkach manipulatora (w postaci ruchomych rolek lub płaskich, stacjonarnych przystawek) znajduje się wiele elektrod igłowych (spiculi). Zbliżając się do powierzchni skóry na głębokość kilku mikrometrów, silne wyładowanie elektryczne o częstotliwości radiowej przechodzące przez elektrody wytwarza błyski plazmy (wyładowania mikroplazmy o dużej gęstości).

Błyski te „przebijają" naskórek i górne warstwy skóry właściwej, tworząc mikrokanaliki otoczone strefą uszkodzeń termicznych. Przy dalszym obrocie wałka (lub nacisku nieruchomej dyszy) drzazgi wciskają się w te obszary ablacji, wywierając na nie dodatkowy wpływ mechaniczny.

O głębokości i wielkości zmian zadecyduje także energia i czas trwania impulsów (z badań na skórze prosiąt wynika, że studzienki ablacyjne mogą osiągać głębokość 50–200 µm i średnicę 80–200 µm, a stopień koagulacji strefa może rozciągać się wokół nich na kolejne 100–200 µm). Epitelizacja następuje po 3–4 dniach, procesy przebudowy skóry trwają do 6 miesięcy.

Zabieg RF frakcyjnej mikroplazmy polecany jest w celu korygowania zmian związanych z wiekiem (zmarszczki, wiotczenie skóry itp. ), a także wyrównywania kolorytu skóry i redukcji blizn. Dodatkowo szybkość wykonywania zabiegów (średnio 10 minut na 5 przejazdów po twarzy) pozwala na zastosowanie wałków w leczeniu dużych powierzchni skóry, np. brzucha.

co to jest terapia plazmowa

Terapia plazmowa, czyli terapia PRP, to innowacyjne rozwiązanie dla urody i młodości. Naukowcy opracowali metodę, która wykorzystuje własne osocze krwi pacjenta w celu poprawy wyglądu i zdrowia skóry. Można więc uznać ją za jedną z najbardziej naturalnych technologii w medycynie estetycznej.

Istota terapii PRP: mechanizm działania osocza

istota terapii plazmowej

Terapia plazmowa – na czym polega ten zabieg? Pomysł jest taki, że krew pacjenta najpierw pobierana jest z żyły, następnie umieszczana w wirówce, gdzie oddzielane jest osocze od czerwonych krwinek i leukocytów. Następnie wstrzykiwany jest w miejsca wymagające odmłodzenia lub poprawy. Dzięki takim zastrzykom pobudzana jest praca własnych fibroblastów (komórek tkanki łącznej), które odpowiadają za produkcję kolagenu i elastyny.

Dlaczego to jest takie skuteczne? Faktem jest, że osocze krwi zawiera nie tylko witaminy i białka, ale także wysokie stężenie płytek krwi, które aktywują procesy metaboliczne w organizmie.

Okazuje się, że terapia PRP ma podwójny efekt: dzięki własnym zasobom pacjenta przyspiesza proces odnowy komórek, a mikroigły stymulują także regenerację tkanek.

Ponadto czasami do osocza dodaje się kwas hialuronowy, substancję związaną z organizmem. Dzięki temu można jeszcze dokładniej nawilżyć skórę.

Lecznicze właściwości plazmy czynią ją uniwersalnym narzędziem w walce o świeży i kwitnący wygląd. Zasada jego działania polega tak naprawdę na samoodmładzaniu od wewnątrz.

Po takim zabiegu można spodziewać się następujących efektów:

  • Poprawiona cera;
  • Zwiększy się elastyczność i nawilżenie skóry;
  • Plamy pigmentowe znikną lub staną się mniej zauważalne;
  • Owal twarzy zostanie napięty;
  • Normalizuje się funkcjonowanie gruczołów łojowych;
  • Blizny, blizny i stany potrądzikowe staną się mniej widoczne.
  • Terapia plazmą przyspiesza także regenerację skóry po różnego rodzaju peelingach i zazwyczaj jest łączona z innymi zabiegami kosmetycznymi.

Wskazania i przeciwwskazania do terapii PRP

Wskazania i przeciwwskazania do terapii plazmowej

Czym jest terapia plazmowa w kosmetyce? Przyjrzyjmy się bliżej jego różnorodnym możliwościom.

Wskazania dlaterapia plazmowa:

  • Zmarszczki mimiczne i wiekowe;
  • Pigmentacja po nadmiernym opalaniu;
  • Skóra sucha i wrażliwa;
  • Zwiększona tłusta skóra;
  • „Zwiotczenie" owalu twarzy;
  • Luźna skóra na ciele.

Terapię PRP stosuje się nie tylko do odmładzania twarzy, ale także do korekcji różnych obszarów ciała – np. dla efektu ujędrnienia brzucha, piersi, bioder i pośladków. Dodatkowo do odmłodzenia osocza intymnego wykorzystuje się własne osocze krwi, które rozwiązuje problemy estetyczne i likwiduje nadmierną suchość tej delikatnej okolicy.

Przeciwwskazania do terapii plazmowej:

  • Zaostrzenie chorób przewlekłych;
  • Procesy zapalne w miejscach wstrzyknięć;
  • Terapia plazmowa to poważny zabieg medyczny, który może wykonać wyłącznie lekarz ze specjalnym wykształceniem. Dlatego ważne jest, aby starannie wybrać specjalistę.

Przygotowanie do zabiegu

Ważne jest, aby do sesji terapii PRP podejść z pełną odpowiedzialnością. Około tydzień wcześniej skonsultuj się z lekarzem, który zleci niezbędne badania, aby wykluczyć przeciwwskazania i uniknąć ewentualnych powikłań.

Co należy zrobić przed zabiegiem?

  • Wykonuj ogólne i biochemiczne badania krwi;
  • Zrób test na HIV i zapalenie wątroby;
  • Na tydzień przed terapią plazmową należy unikać peelingu;
  • Unikaj picia alkoholu i palenia przez 7 dni;
  • Przestań brać leki na tydzień;
  • Nie przejadaj się przed sesją – lepiej zjeść przekąskę kilka godzin wcześniej.

Od przestrzegania tych zaleceń zależy bezpieczeństwo zabiegu i zadowolenie pacjenta z efektu końcowego.

Technika terapii plazmowej

Jedna sesja terapii plazmowej trwa mniej więcej tyle samo czasu, co inne zabiegi kosmetyczne polegające na wstrzykiwaniu. Składa się z kilku etapów:

  • Twarz pacjenta zostaje oczyszczona z kosmetyków i innych zanieczyszczeń.
  • Na miejsca korekcji nakłada się krem znieczulający, aby złagodzić ból.
  • Krew pobierana jest z żyły pacjenta i natychmiast probówkę umieszcza się w wirówce.
  • Po 10-15 minutach wirowania osocze oddziela się od reszty masy krwi.
  • Za pomocą cienkich, mało traumatycznych igieł osocze wstrzykiwane jest pod skórę pacjenta.
  • Ostateczny efekt można ocenić średnio po dwóch tygodniach, kiedy skóra całkowicie się zregeneruje.

To, jak będzie zauważalny, zależy od wieku i stanu skóry pacjenta. Na przykład dziewczyny w wieku 30 lat prawie na pewno zauważą znaczną różnicę, ale w wieku 60 lat nie należy spodziewać się oszałamiającego efektu, chociaż jakość skóry i jej turgor i tak wzrosną.

Okres rehabilitacji

Aby w pełni cieszyć się efektem terapii plazmą, należy przestrzegać prostych zaleceń przez co najmniej kilka dni po zabiegu.

  • Unikaj kosmetyków dekoracyjnych, ponieważ niepotrzebne manipulacje twarzą mogą powodować procesy zapalne;
  • Nie dotykaj, nie pocieraj ani nie drap miejsc korygowanych;
  • Oczyść skórę łagodnymi produktami bez cząstek ściernych i alkoholu;
  • Stosuj filtry przeciwsłoneczne o wysokim współczynniku ochrony i unikaj bezpośredniego światła słonecznego;
  • Przez kilka dni unikaj picia alkoholu i przyjmowania leków, aby nie zakłócać procesów rekonwalescencji;
  • Przez 2 tygodnie powstrzymaj się od korzystania z sauny, solarium i basenu.

Procedury alternatywne

Niektórzy pacjenci oczekują radykalnego odmłodzenia po terapii PRP, a jeśli rezultaty nie wydają się wystarczająco wyraźne, mogą zwrócić się do technik alternatywnych.

Mezoterapia. To wprowadzenie pod skórę lub w skórę głowy zdrowych koktajli witaminowych. Mezoterapia twarzy jest popularna ze względu na niski poziom bólu.

Konturowy plastik. Korekta wyglądu za pomocą wypełniaczy to jeden z najmodniejszych zabiegów. Konturowanie twarzy daje szybkie rezultaty.

Terapia botuliną. Zastrzyki z toksyny botulinowej szybko wygładzają zmarszczki, ale po kilku miesiącach „wracają".

Techniki sprzętowe. Obecnie popularne są nieinwazyjne metody przywracania urody – na przykład za pomocą lasera. Najważniejsze jest, aby wybrać najbezpieczniejszy.

Podnoszenie nici. Odmładzanie nićmi może konkurować z chirurgią plastyczną pod względem skuteczności. A jeśli wybierzesz wysokiej jakości materiały, będzie to również fizjologiczne, ponieważ większość nowoczesnych nici jest wchłanialna.

Wniosek

Zainteresowanie technologiami plazmowymi rośnie – potwierdza to duża liczba urządzeń, które pojawiły się na rynku w ostatnich latach. Odmładzanie plazmowe zapewnia łagodniejszy efekt niż lasery ablacyjne, ale towarzyszy mu mniej skutków ubocznych i staje się łatwiejsze do kontrolowania. Dodatkową zaletą jest możliwość wykorzystania plazmy do leczenia ciemnych fototypów skóry.

Ponadto pojawiły się urządzenia kosmetyczne generujące zimną plazmę niskotemperaturową, co znacząco poszerza perspektywy wykorzystania technologii plazmowych i sugeruje wzrost ich popularności w przyszłości.