Od czasów starożytnych każda przedstawicielka płci żeńskiej marzyła, że istnieje pewny sposób na przedłużenie jej młodości i piękna skóry.
Nauka nie stoi w miejscu i dzięki niej pojawia się coraz więcej nowych osiągnięć w dziedzinie kosmetologii medycznej. Pozwalają na odmłodzenie dzięki różnorodnym zabiegom i operacjom.
Dziś największą popularność obserwuje się w takich metodach odmładzania, w których kosmetyczka nie sięga po skalpele czy zastrzyki z botoksu.
Termoliza frakcyjna to najszybszy i najbezpieczniejszy sposób na odmłodzenie skóry w krótkim czasie.
Laser frakcyjny i jego działanie na odmładzanie
Po uderzeniu lasera w skórę pojawia się na niej oparzenie, które rozprzestrzenia się do wewnątrz. W efekcie uruchamiane są procesy regeneracji tkanek, które docelowo zapewnią pożądany, zaplanowany efekt. Ponadto ten zabieg kosmetyczny nazywany jest również laserowym resurfacingiem skóry.
Wiązka laserowa nazywana jest ułamkową, ponieważ laser jest podzielony na wiele mikrowiązek. Dlatego efekt na skórze występuje w postaci mikrosiatki, a nie gęstej wiązki. A po termolizie oparzenia są przedstawiane na skórze w postaci dużej liczby mikroskopijnych punktów, a skóra nie jest uszkodzona. Rozszczepienie wiązki laserowej sprawia, że zabieg jest mniej traumatyczny i bolesny. W takim przypadku regeneracja skóry następuje znacznie szybciej.
Komórki nie ulegają uszkodzeniu i aktywnie dzielą się, doskonale pracując na tworzeniu kolagenu i elastyny. Te dwie substancje odpowiadają za elastyczność skóry i jej młodość.
Ułamkowe typy termolizy
Istnieją dwie metody laserowej termolizy frakcyjnej: ablacyjna i nieablacyjna. Sama kosmetyczka dokonuje między nimi wyboru, biorąc pod uwagę indywidualne cechy i stan skóry.
Pierwsza metoda to naświetlanie laserem, a następnie odparowanie wody z tkanki skórnej. W tym przypadku pojawia się mikroskopijna rana typu otwartego, a wokół niej spalone uszkodzone komórki. Gojeniu tej rany towarzyszy efekt napinający (liftingujący). Istnieje jednak również niebezpieczeństwo, że infekcja wniknie w głąb skóry.
Przy drugiej metodzie nie może być otwartej rany, ponieważ stosuje się tutaj takie promieniowanie, w którym naskórek nie jest uszkodzony i nie ma parowania wilgoci ze skóry. Oparzenia goją się pod naskórkiem, więc infekcja nie może się tam pojawić. Efekt tej procedury nie jest tak zauważalny jak w przypadku poprzedniej metody.
Ułamkowe efekty termolizy
Najważniejszą różnicą między tą terapią laserową a resztą jest dobra równowaga między jej skutecznością a Twoim bezpieczeństwem.
Zalety:
- Spektrum działania jest szerokie, zabieg można przeprowadzić na dowolnej części ciała (nawet na powiekach, szyi i dekolcie).
- Mała liczba przeciwwskazań.
- Uszkodzony obszar nie przekracza dwudziestu procent całego leczonego obszaru.
- Rany goją się w ciągu tygodnia.
- Stosowane jest znieczulenie aplikacyjne.
- Technika nie powoduje silnej pigmentacji skóry, dlatego jest odpowiednia dla osób o ciemnej karnacji.
- Rezultat może trwać kilka lat.
Jedyną wadą takiej laserowej procedury frakcyjnej jest to, że wszystkie aspekty wpływu lasera na skórę nie zostały jeszcze w pełni zbadane, ponieważ ta technologia pojawiła się nie tak dawno temu.
Wskazaniami do odmłodzenia są rozszerzone pory, trądzik (trądzik), różnego rodzaju rozstępy, przebarwienia skóry i spadek jej elastyczności, zmarszczki głębokie i powierzchowne, gwiazdy z naczyń krwionośnych, a także różnego rodzaju blizny.
Cechy termolizy frakcyjnej
Jako profilaktykę w wymaganych dawkach kosmetolog przepisuje lek przeciwwirusowy do podawania lub przeciwbakteryjny, odbywa się to z wyprzedzeniem, około kilku dni wcześniej.
W dniu, w którym zaplanowano sesję, wykluczony jest jakikolwiek fizyczny stres na ciele, warto też zapomnieć o złych nawykach.
Bezpośrednio przed samą ekspozycją kosmetyczka dokładnie oczyszcza skórę i traktuje ją kremem znieczulającym. Często krem wcale nie jest potrzebny.
Klient odczuwa lekkie mrowienie i mrowienie, gdy laser zaczyna działać. Sama sesja trwa nie dłużej niż godzinę, częściej kilka minut, wszystko zależy od konkretnego przypadku.
Po zabiegu laserowym na wybrany obszar skóry nakładany jest specjalny krem, który ją odżywi i ukoi.
Pielęgnacja skóry po zabiegu obejmuje następujące punkty:
- Używaj kremu nawilżającego dwa lub trzy razy dziennie przez dwa tygodnie.
- Przez dwa miesiące nie chodź do solarium i używaj kremów przeciwsłonecznych z ochroną spf większą niż 30.
- Nie używaj peelingów i peelingów przez dwa tygodnie.
- Nie możesz nosić bielizny uciskowej przez kilka dni w przypadku zabiegu na ciele.
- Nie używaj kosmetyków zawierających kwas salicylowy i retinol przez dwa tygodnie.
Złe nawyki należy bezwzględnie wykluczyć przez cały okres leczenia. W przeciwnym razie regeneracja skóry będzie znacznie wolniejsza.
Zmiany skórne
Zaczerwienienie skóry i obecność obrzęku utrzymują się przez trzy dni. A po kilku dniach może pojawić się efekt opalenizny, który minie za kilka tygodni. Sucha skóra pojawi się za tydzień, ale wkrótce też zniknie.
Negatywne konsekwencje, przeciwwskazania
Jeśli nie dbasz odpowiednio o skórę po ekspozycji, mogą wystąpić pewne komplikacje:
- Zaczerwienienie skóry trwa dłużej niż trzy dni, a obrzęk dłużej niż dwa.
- Początek infekcji lub jej zaostrzenie.
- Poważne oparzenie.
- Krwotok precyzyjny.
- Silna pigmentacja.
Ścisłe przeciwwskazania obejmują ciążę i laktację, ostrą infekcję (opryszczkę), onkologię, epilepsję, słabą odporność, łuszczycę oraz przyjmowanie leków retinoidowych.
Względne - cukrzyca, stany zapalne, choroby psychiczne, patologia nerek, nieprzestrzeganie zaleceń, uczulenie na środki znieczulające i oparzenia słoneczne na skórze (świeże).
Ważne jest, aby wiedzieć, że taka procedura laserowa może być wykonana tylko przez specjalnie przeszkolonych specjalistów (dermatowenerologa i chirurga). Wybierz tylko lekarza, który jest kompetentny w tych sprawach.